Projekty

Logowanie

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 78,745
· Najnowszy użytkownik: xenuraqisrull

Patron szkoły

     
  Bolesław Chrobry  
  CH  
Bolesław I Chrobry (Wielki) - (ur. 966/967 - zm. 17 czerwca 1025) książę od 992, król Polski od 1025 z dynastii Piastów, pierworodny (i jedyny) syn Mieszka I i Dobrawy, księżniczki czeskiej z Przemyślidów, pierwszy król Polski.
W młodości najprawdopodobniej przebywał na dworze swego wuja w Pradze, ojciec nie uwzględnił go w dokumencie Dagome iudex, Bolesław w nieznanych okolicznościach przejął jednak władzę i wygnał swych przyrodnich braci, synów drugiej żony Mieszka, Ody.
Dążąc do ekspansji na tereny Prusów popierał misje chrystianizacyjne, między innymi misję wygnanego biskupa Pragi Wojciecha z rodu Sławnikowiców, która miała miejsce w 997 roku. Gdy Wojciech poniósł śmierć, Chrobry wykupił jego zwłoki za cenę wagi złota i złożył je w Gnieźnie. Kanonizacja Wojciecha w 999 miała znaczenie prestiżowe dla polskiego Kościoła.
Śmierć Ottona w 1002 roku zmieniła stosunki polsko-niemieckie. Bolesław zajął Łużyce, Milsko i Miśnię, rok później opanował również Czechy wykorzystując tamtejsze konflikty dynastyczne. Wobec odmowy złożenia hołdu z Czech nowemu cesarzowi Henrykowi II Świętemu wybuchła wojna, ciągnąca się z przerwami aż do 1018 roku. Wykorzystując okazję, zapewne w 1007 roku, od Polski uzależniło się Pomorze Zachodnie. Do wojny włączył się również książę Rusi Kijowskiej Jarosław Mądry. Zakończył ją pokój podpisany w Budziszynie 30 stycznia 1018 roku. Bolesław zachował nowozdobyte ziemie (Milsko, Łużyce, Słowację i Morawy) i uzyskał pomoc w wyprawie na Kijów.
Od 1000 roku starał się o papieską zgodę na koronację, uzyskał ją ostatecznie i korzystając z bezkrólewia w Niemczech koronował się na pierwszego króla Polski na Wielkanoc (18 kwietnia) 1025 roku. Wkrótce zmarł, a rządy objął jego syn Mieszko II Lambert. Pochowany został obok swego ojca Mieszka I w katedrze poznańskiej.
Wygenerowano w sekund: 0.02
4,957,966 unikalnych wizyt